Onemocnění jater

Játra patří k velmi důležitým lidským orgánům. Zajišťují totiž očistu organismu. Co ale játra samotná? Víme, že jim škodí přemíra alkoholu, ale zatěžují je i nemoci, které člověk prodělá.

Mám rád (svá) játra!

Nadměrné užívání alkoholu, ale také volně prodejných léků. To jsou dva hlavní faktory, které ovlivňují zdraví jater, takzvané centrální chemičky, která v lidském organismu zajišťuje látkovou výměnu. V rámci preventivního programu Zdraví národa se při druhém letošním bezplatném vyšetření zaměříme na to, jak mají Češi játra v důsledku nerozumného užívání alkoholu či léčiv poškozená. Přijďte zjistit, jak se ke svým játrům chováte. Vždy je možnost přistoupit k jejich zdraví zodpovědně – mají totiž vysokou schopnost regenerace. Jen je potřeba včas zjistit, jak na tom jsou a jak se o ně pečlivě starat.  

Játra se podílejí na slučování stavebních, transportních a zásobních látek důležitých pro lidské tělo. Kromě toho jsou ale také významná kvůli detoxikaci, degradaci a inaktivaci organismu – zjednodušeně řešeno ho pomáhají čistit, rozkládat látky pro tělo nebezpečné či složité a potlačovat různé škodlivé procesy. V lidském těle není jiný orgán, který by se takovou měrou podílel na zachování života a jeho obraně před škodlivými látkami, které se do něj dostávají.  

Přitom se k játrům často nechováme příliš dobře – zbytečně a nadměrně je zatěžujeme. Nejhorší je nerozumná konzumace alkoholu, ale také nadužívání volně prodejných léků či potravních doplňků. Příliš dobře jim nedělá ani nevhodná, především příliš tučná strava. V důsledku těchto faktorů se postupně omezuje jejich činnost a vznikají různá onemocnění – žloutenky, vodnatost v dutině břišní, poruchy srážlivosti krve a další. Mnoha lidem, kteří si svých jater neváží, nestarají se o ně a příliš je zatěžují, pak nezbývá jiná alternativa, než transplantace.