Onemocnění jater

Játra patří k velmi důležitým lidským orgánům. Zajišťují totiž očistu organismu. Co ale játra samotná? Víme, že jim škodí přemíra alkoholu, ale zatěžují je i nemoci, které člověk prodělá.

Onemocnění jater

Pokud jsou játra přetížená, často to negativně ovlivní fungování celého organismu. Onemocnění jater se přitom zpočátku nemusí navenek projevit. Přetrvávající problémy ovšem způsobí mnoho potíží – mohou vyvolat celkovou únavu, malátnost, špatné trávení, nechuť k jídlu. Dále může nemocnému zežloutnout kůže a bělmo, objeví se kožní vyrážka či problémy se zažíváním. Mezi vedlejší a méně časté příznaky patří zhoršení zraku, špatná kvalita nehtů, padání vlasů, svalové křeče, časté změny nálad nebo deprese.

Zvýšené hodnoty jaterních testů signalizují některá z mnoha onemocnění jater. Může se jednat o onemocnění infekční, nejčastěji o některou z virových hepatitid, lidově žloutenek. Při zanášení těla nadměrnými dávkami toxinů, nejsou játra vždy schopna všechny je odbourat. Poté se jedná o tzv. jaterní toxicitu, kterou lze zcela vyléčit, a to zásadní úpravou stravování a životního stylu. Dlouhodobé zanášení a přetížení jater může vést k jejich ztukovatění. To se stává u lidí s pomalejším trávením nebo vlivem nevhodného stravy. Toto onemocnění může být také jedním z projevů cukrovky, nebo indikovat další choroby. Mezi další z častých onemocnění jater patří žlučové kameny. Důvodem většinou bývá špatná životospráva s nadměrným příjmem tuků, ale také užívání některých léků nebo hormonů (estrogen a progesteron). Velice závažným onemocněním je jaterní cirhóza, chronický zánět jater, který obvykle končí jejich selháním a nutností transplantace. Příčin cirhózy je mnoho, nejčastěji vzniká u osob trpících hepatitidou typu C a u alkoholiků. Játra jsou také místem, které mohou napadnout paraziti. Mezi nejznámější patří motolice jaterní, svalovec stočený nebo tasemnice.