Onemocnění jater

Játra patří k velmi důležitým lidským orgánům. Zajišťují totiž očistu organismu. Co ale játra samotná? Víme, že jim škodí přemíra alkoholu, ale zatěžují je i nemoci, které člověk prodělá.

O játrech

Játra mají klíčovou roli při metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Jaterní tkáň funkčně zpracovává až 90 % krevního objemu, který přivádí resorbované látky z trávicího systému. To představuje téměř 2 000 litrů krve za jediný den. Spolu s tímto neuvěřitelným množstvím krve přichází do jater také látky potřebné pro život, stejně jako ty, které zdraví ohrožují – říkáme jim toxické.

Játra plní několik hlavních funkcí, které jsou pro život nezbytné. Především hospodaří s energií – přeměňují (metabolizují) vstřebané cukry, tuky a bílkoviny, připravují je k použití v organismu. Kromě toho také zásobují tělo živinami a vitaminy, skladují energii a důležité látky (minerály, vitaminy) a podle potřeby je uvolňují do krevního oběhu. Játra tvoří žluč, která ovlivňuje vstřebávání tuků a některých vitaminů. Žlučí játra vylučují nadbytečné látky. V neposlední řadě odstraňují jedovaté látky. Představují důležitou vstupní bránu do organismu, působí jako filtr, který z protékající krve odčerpává škodlivé nebo jedovaté látky. Zachycují a zpracovávají i látky v těle vznikající. Játra pomáhají tvořit, obnovovat a řídit tělo. Vznikají v nich bílkoviny a další důležité látky – enzymy účastnící se výroby energie, hormony stimulující činnost ostatních orgánů a bílkoviny udržující rovnováhu tekutin v těle. Látky tvořené játry jsou také základními složkami procesu srážení krve.